У Србији се 31. јануара обележава Национални дан без дувана под слоганом „365 дана без дувана”.
Сваке године у свету услед употребе дувана и дуванских производа превремено умре осам милиона становника, од тога најмање милион непушача због изложености дуванском диму. Већина смртних случајева повезаних са дуваном дешава се у земљама са ниским и средњим приходима.
Црвени крст Деспотовац је поменути дан обележио дељењем флајера у Средњој Техничкој школи Деспотовац. Организована је и улична акција где су волонтери Црвеног крста Деспотовац упознали грађане општине Деспотовац о штетности дуванског дима.
Поводом обележавања Националног дана борбе против дуванског дима 31. јануара, ове године, Црвени крст Деспотовац спроводи анкету на поменуту тему ради превенције пушења код младих.
Попуњавање анкете траје око 3 минута и нема тачних и погрешних одговора – анкета се односи на оно што лично млади мисле или раде у овом тренутку и сваки коментар и сугестија је пожељна.
АНКЕТУ СУ ПОПУНИЛА 54 ЛИЦА
Е – Анкета на линк:
https://forms.gle/9f2varpdSwYiDUv7
Захваљујемо се свима што својим учешћем помажу и унапређују рад Црвеног крста Деспотовац у области превенције штетних навика код младих.
Поред рака плућа, употреба дувана повезана је са оболевањем од најмање 20 других малигних обољења као што су: рак бешике, дебелог црева и ректума, једњака, јетре, панкреаса, трахеје, бронха. Употреба дувана је и фактор ризика за многе друге болести као што су опструктивна болест плућа, астма, емфизем, хронични бронхитис, реуматоидни артритис, болести потпорног апарата зуба тј. ткива и костију који окружују зубе и многе друге болести. Поред тога, употреба дувана утиче и на репродуктивне органе, па тако може утицати и на смањење плодности.
Најчешће коришћени дувански производи у Србији су цигарете које свакодневно пуши 27,1% становништва старости 15 година и више, док 15,8% свакодневно пуши 20 и више цигарета на дан.
Мере контроле дувана које су имплементиране у свету у различитом обиму довеле су до смањења учесталости коришћења цигарета међу одраслима и адолесцентима. Међутим, у претходној деценији, у свету и у Србији је у порасту употреба дуванских и никотинских производа који раније нису били на тржишту или је њихово коришћење било ограничено на неке земље или поједине циљне групе као што је то у случају наргила.
Истраживања спроведена у Србији показују пораст популарности других дуванских и никотинских производа.
Према подацима Европског школског истраживања о употреби психоактивних супстанци међу ученицима у Србији 2019. године скоро сваки пети (17,7%) ученик првих разреда средњих школа је бар једном током живота пробао електронске цигарете.
Ученици наводе различите мотиве за пробање електронских цигарета. Највећи проценат (72,3%) ученика првих разреда средњих школа који су пробали електронску цигарету су то урадили из радозналости (72,0 % дечаци и 72,6% девојчице). Поред тога, подаци показују да међу ученицима који су пробали електронску цигарету само 18,2% ученика мисли да је течност за електронску цигарету коју су први пут користили садржала никотин.
Као и у многим другим земљама, у Србији су се претходних година на тржишту појавили загревани дувански производи (HTPs – Heated Tobacco Products). Код ових производа дуван се загрева на нижој температури у поређењу са пушењем цигарета, чиме се ствара аеросол који садржи различите супстанце. Ради се о производима који садрже никотин и који код младих који никада нису користили друге дуванске производе може довести до стварања зависности и преласка на друге дуванске производе. Због чињенице да су ови производи нови на тржишту, нема довољно података о дугорочним ефектима њиховог коришћења.
У Србији је ове производе икада током живота користило 7,0% ученика првих разреда средњих школа.
Стога се у оквиру Националног дана без дувана наглашава да употреба свих производа који садрже никотин изазива зависност, а да су млади посебно осетљиви на његово дејство.
Пушење утиче на читаво тело, а престанком пушења смањује се ризик од многих болести, уколико се особа разболи, лечење неких болести може бити лакше, а опоравак бржи.
Престанак пушења спада међу најбоље одлуке и поступке које можете учинити за своје здравље, без обзира на године и дужину пушачког стажа.
Старије особе обично имају значајно дужи пушачки стаж, а подаци из појединих истраживања показују да су мање свесне штетности дувана, тј. склонији су потцењивању ризика пушења. Неке од баријера за престанак пушења код старијих су и већи степен никотинске зависности, стрес и социјална изолација са којом се суочавају неке старије особе.
Ипак, истраживања показују да упркос томе што особе старије од 60 година ређе покушавају да престану да пуше, оне истовремено имају већу вероватноћу да покушај одвикавања буде успешан.
Поред тога, у оквиру обележавања овог датума у Календару здравља пушачи се подстичу да оставе пушење. С тим циљем Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” је у јуну 2022. године покренуо бесплатну телефонску линију. Одговори на питања пушача који размишљају да престану да пуше или су то већ одлучили, као и оних који су већ престали и покушавају да одрже непушачки статус, могу се добити сваког радног дана од 11 до 14 часова позивом на број 080 020 0002.